Конспекти уроків
Тема: Ознаки паралельності прямих
7 клас
С.В. Ракома, учитель математики ХТЛМ
Мета: дидактична: сформувати вміння визначати види кутів, що утворилися при перетині двох прямих січною; за певними співвідношеннями цих кутів робити висновок щодо паралельності прямих; формувати навички застосування властивостей паралельності прямих під час розв’язування однокрокових задач на доведення паралельності прямих; розвиваюча: розвивати просторову уяву, логічне мислення, навички виконання креслень; виховна: виховувати увагу, охайність при виконанні креслярських робіт.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: електрона презентація уроку Power Point.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.
Перевірка готовності класу до уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Проведення самоперевірки (по слайду) виконання домашньої роботи (за запропонованими вчителем готовими відповідями).
РИС1
ІІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.
Робота з класом (по слайдам).
- При перетині двох прямих a і b утворилися чотири кути Назвати пари суміжних і вертикальних кутів.
РИС2
- При перетині двох прямих a і b один з кутів дорівнює 300. Знайти інші кути.
РИС3
- Як називаються прямі, зображені на малюнку?
РИС4
- На малюнку ОС – бісектриса кута DOB. Знайти кут АОС.
РИС5
- Сума двох кутів дорівнює 600. Знайти всі кути.
РИС6
- Два кути при накладанні один на другий співпадають. Що можна сказати про такі кути?
РИС7
- На малюнку відрізок АВ перпендикулярний до прямих a і b. Що можна сказати про прямі a і b?.
РИС8
А чи завжди можна визначити „на око” які прямі паралельні, а які ні?
В цьому нам допоможе вивчення ознак паралельності прямих.
РИС9
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Ознаки паралельності прямих
РИС10
Прямі a і b
Пряма с – січна
Внутрішні різносторонні кути: кут1 і кут2; кут3 і кут4.
Внутрішні односторонні кути: кут1 і кут4; кут2 і кут3.
Відповідні кути: кут2 і кут6; кут4 і кут5; кут7 і кут1; кут8 і кут3.
Усно: назвати кути за малюнком і виконати вправу № 171
Ознаки паралельності кутів
Ознака будь-якого явища – це ті прикмети, по яким ми робимо певний висновок. Наприклад, якщо журавлі летять у вирій, то прийшла осінь, і навпаки, якщо прийшла осінь, то журавлі летять у вирій.
Так і для визначення паралельності прямих є певні умови, які ми зараз розглянемо.
РИС11РИС12
РИС13
Перша умова, за якою прямі будуть паралельними – це рівність внутрішніх різносторонніх кутів.
1. Ознака за внутрішніми різносторонніми кутами: якщо внутрішні різносторонні кути рівні, то прямі паралельні.
Якщо кут1 = кут2; кут3 = кут4, то a // b
РИС14
2. Ознака за внутрішніми односторонніми кутами: якщо сума внутрішніх односторонніх кутів дорівнює 1800 , то прямі паралельні.
Якщо кут1 + кут4 = 1800; кут2 + кут3 = 1800, то a // b.
РИС15
3. Ознака за відповідними кутами: якщо відповідні кути рівні, то прямі паралельні.
Якщо кут2 = кут6; кут4 = кут5; кут7 = кут1; кут8 = кут3, то a // b.
РИС16
4. Наслідок: дві прямі, перпендикулярні до третьої прямої, паралельні.
Якщо a | с і b l с , то a // b.
РИС17
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Розв’язування задач (усно).
РИС18РИС19
РИС20
VІ. Висновки.
Повторити види кутів, утворених при перетині двох прямих і січної, ознаки паралельності прямих.
VІІ. Домашнє завдання.
Задача № 170; 173 (а, б, в); §6 (стр. 47-49)
Додатково: № 178
Вивчити види кутів і ознаки паралельності прямих.